Jelenlegi hely

A biztonságos internetezésről

Egy fontos cikk az archívumból:

„Ha valami pénzbe kerül, azt ritkán adják mégis ingyen. Oka van: valamilyen gonosz programot akarnak a gépedbe juttatni!”

„Soha ne találkozz interneten megismert emberrel! Ha nagyon akarsz valakivel találkozni, vigyél magaddal egy felnőttet, akiben megbízol!”

Gondolatébresztő mondatok ezek, melyeket Földesi Tamástól hallhattunk a Biztonságos internetezés előadássorozat keretében. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat képviseletében járt iskolánkban Földesi Tamás, aki foglalkozását tekintve etikus hekker. Tanulságos előadást tartott külön az érdeklődő szülőknek, pedagógusoknak, és a tanulóknak 4. évfolyamtól kezdődően minden korosztályban.

Az előadás legfontosabb üzenete az volt, hogy sohasem vagy egyedül, mindig van hová fordulnod. Szüleid, tanáraid, barátaid sokat segíthetnek neked. Amennyiben nem mersz senkitől segítséget kérni, akkor névtelenül is megteheted azt az alábbi helyeken:

http://internethotline.hu/gyermekeknek/

http://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/

https://biztonsagosinternet.hu/hu/content/bejelentés

A téma fontossága őszinteséget és folyamatos párbeszédet kíván, ezért a jövőben is tervezünk hasonló beszélgetéseket.

Az előadó kitért gépünk védelmére, aminek nélkülözhetetlen része vírusirtó, tűzfal és a legálisan használt programok. Védenünk kell a gépünket az adathordozóktól, elektronikus levelektől, weboldalaktól, letöltésektől, Facebook alkalmazásoktól. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeket a lehetőségeket ne használjuk, hanem azt, hogy körültekintően, az alapvető biztonsági előírásokat betartva internetezzünk.

Megtudhattuk, hogy milyen komoly galibát okozhat a telefon fényképezőgépében beállított GPS koordináták megosztása, a nem elég biztonságos jelszó, a webkamera hátterében a felbukkanó értékeinkről megszerezhető sok-sok információ. Érdemes mindenkinek átgondolnia, hogy egy internetre került fényképet gyakorlatilag lehetetlen onnan eltávolítani, mert a kép megosztása után ellenőrizhetetlen, hogy ki tölti le magának, és mit csinál vele. Ami ma viccesnek tűnik, nem biztos, hogy 10 év múlva is az lesz. Azt is jó tudni, hogy egy kép megosztása nem azt jelenti, hogy azzal bárki bármit megtehet: személyiségi jogaid védelmében van hová fordulnod, ahol bejelentheted panaszodat!

Döbbenetes videókat láthattunk arról, hogy az ismeretlenség mögé rejtőzve ártatlan kérdésekkel mennyi mindent megtudhat rólunk egy rosszindulatú ember, aki ezzel kíméletlenül visszaélhet. Az előadó párbeszédet kezdeményezett a gyerekekkel, akik végig nagyon aktívak voltak, és így egy igazán érdekes és értékes osztályfőnöki órának is megfelelő rendhagyó informatika órán vehettek részt tanulóink. 

Álljon itt néhány biztonsági tipp, és figyelmeztetés, ami megkönnyítheti az életünket:

Csevegés:
• Ismeretlen, rosszindulatú emberek bújhatnak meg a kedves nevek mögött.
• Soha ne találkozz interneten megismert emberrel!
• Ha nagyon akarsz valakivel találkozni, vigyél magaddal egy felnőttet, akiben megbízol!
• Semmi bizalmasat ne ossz meg: például, hogy hol laksz, hova jársz iskolába!
• Ne fogadj fájlokat, gyakoriak a vírusok bennük!
 
Facebook
• Látatlanban ne lájkolj semmit!
• Ne dőlj be, bármit is ígérnek egy lájkért!
• Sose hidd el, ha egy link valami meghökkentőt ígér!
• Ha bármit telepítened kell azért, hogy megnézz egy tartalmat, ne tedd!
• Ne legyen nyilvános a profilod!
 
Képek
• Amit egyszer feltöltesz, azt lehet, hogy sosem tudod letörölni onnan.
• Talán most vicces, de 10-20 év múlva már nem biztosan lesz az.
• Bárki letöltheti és akár át is alakíthatja.
• A rólad készült kép a te személyes tulajdonod, akkor is, ha megosztod.
 
Virtuális zaklatás
• Ha valaki chaten, emailben zaklat, ne válaszolj, tedd el a levelet bizonyítéknak!
• Jelentsd a problémát, tiltsd le a küldőt! Akár rendőrségi ügy is lehet.
• Ha mást zaklatnak, ne továbbítsd!
• A közösség a legjobb visszatartó erő. Ti tudjátok a legjobban megvédeni egymást azzal, hogy nem engeditek, hogy ilyesmi megtörténjen!
 
Telefonok
• Kapcsold ki a Geotaget!
• Óvatosan a rejtett számokkal!
• Külföldi számot ne vegyél fel, ha nem ismered!
• Ismeretlen számot ne hívj vissza!
• Nyereményért ne add meg a mobil számodat!
• Ha kéretlen SMS-ek jönnek, szólj egy felnőttnek.